Bosch JSH180-01 18-Volt Lithium-Ion Jig Saw Kit with Battery, Charger and Case
Features :
  1. LED Light - More convenience in low light applications.
  2. Best-in-class Weight - Up to 30% lighter weight than leading competitor.
Description
Includes 18V Cordless Lithium-Ion Jig Saw - JSH180-01, (2) 18V Lithium-Ion FatPack Batteries - BAT618, 1-Hour Charger. It offers the convenience of one-handed blade insertion and ejection, as well as the long-lasting power of an 18-volt lithium-ion battery. With a 1-inch stroke length and 45-degree bevel angle range. It comes with two batteries. 18V Lithium-Ion JigsawAt a Glance:5-1/3-pound body with small grip diameter for comfortable use1-inch stroke length with no-load speed of 0-2, 700 spmOne-handed blade insertion and ejectionFour orbital settings for smooth to aggressive cutsOne-year limited warrantyLightweight. View larger. Compact, Lightweight Design for Comfortable HandlingWeighing 5-1/3 pounds and measuring 10-1/4 inches, the jigsaw is easy to handle and hold without excessive strain on wrists and hands. Its small grip diameter also helps minimize fatigue during extended operation. Versatile Operation with 1-Inch Stroke LengthThe Bosch jigsaw lets you tackle a variety of jobs thanks to its 1-inch stroke length. This tool also handles a range of materials with ease; it has a 3/8-inch maximum capacity in steel and 3-1/2-inch capacity in wood. For the flexibility you need to tackle multiple projects. One-Handed Blade ChangesTo save time and keep things simple, the jigsaw offers the convenience of one-handed blade insertion and ejection so you can minimize downtime and get back to work quickly. An integrated LED light helps illuminate low-light areas for improved visibility and accuracy. And because it comes with a 30-minute charger, it's ready to go when you are.
Similar
  • Dykem CL-BLUE Layout Fluid Ship Ground Only ORM-D, 4oz Size.
  • Revco BC5W-BK Black BSX Welding with Red Flames and Logo.
  • 50 grit x 4. 5 in. Sanding Sleeve Assortment.
  • Surefire 12 Pack Boxed 123A Lithium Batteries.